/ Blog

Pojedyncze pasy tapety na ścianie

O tym, że czasy świetności tapet powróciły do łask nie trzeba nikogo już dzisiaj przekonywać, bowiem już od lat 90-tych zagościły one na dobre w najmodniejszych aranżacjach wnętrz. Trend zdobienia powierzchni ściennych tapetami, tapetami 3D  i fototapetami – w szerokim spektrum zastosowania – można zaobserwować chociażby podczas organizowanych na całym świecie corocznych Festiwali designu, gdzie światowej sławy projektanci eksponują najmodniejsze rozwiązania nie tylko  w obszarze aranżacji wnętrzarskich – zależnie od przeznaczenia użytkowego pomieszczeń – ale także propozycje wzornictwa dedykowanego dekoracjom naściennym. Jeżeli nie jesteś przekonany lub przekonana do montażu tapet na całych powierzchniach ścian w pomieszczeniach mieszkalnych lub biurowych, jednak chcesz podążać z duchem nowatorskiego designu, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie kompromisowe. Co więcej, rozwiązanie, które w swojej hybrydowej postaci zagwarantuje awangardowy wygląd każdego pomieszczenia!

 


fototapeta Geometryczne drewno >

 

 

Designerski akcent na fragmencie ściany

Dla uzyskania optymalnego efektu wizualnego w niewielkim pomieszczeniu lub nadania wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i stylu warto rozważyć rekomendowaną przez projektantów propozycję zastosowania tapety na jednej ze ścian lub tylko na jej fragmencie. Rozwiązanie takie pozwala na przełamanie jednolitej – i bywa, że czasem monotonnej – aranżacji wnętrz. W przeciwieństwie do pokrycia całej powierzchni ścian tapetami, naklejenie jednego lub kilku brytów na ich fragmentach powoduje, że ściana w sposób szczególny przyciągnie uwagę – stanie się więc centralnym punktem w pomieszczeniu wywołującym zachwyt lub też swoistego rodzaju elementem zaskoczenia, ożywiającym całość aranżacji. Nawet w przypadku niewielkich pomieszczeń można tutaj pokusić się o ozdobienie fragmentu ściany brytami tapet w kontrastowej i intensywnej kolorystyce, a także tapetami o wzorach dużego formatu. Naklejenie tapety na fragment ściany znajdującej się we wnęce lub ozdobienie tapetą tzw. „uskoku” spowoduje wizualny efekt głębi, podobnie, jak
w przypadku zastosowania tapety 3D. I wreszcie – odpowiednio dobrana tapeta może pełnić także funkcję efektownego tła dla mebli, dzięki czemu ich urok zostanie gustownie podkreślony.

 

O czym warto pamiętać?

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku łączenia różnych materiałów, wzorów lub kolorów tapet, decydując się na ozdobienie tapetą fragmentu ściany należy pamiętać o spójności w zakresie barw i wzornictwa, a także wyposażenia wnętrza. Innymi słowy, dobry i spektakularny efekt można uzyskać tylko wtedy, kiedy wszystkie
z wymienionych elementów będą kompatybilne. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na udekorowanie fragmentu ściany tapetą o wyraźnym deseniu, możemy zrezygnować z zastosowania innych – równie wyrazistych dekoracji. Tym sposobem unikniemy efektu chaosu.

Podobnie rzecz ma się w przypadku komponowania tapety z wyposażeniem wnętrz, a zatem z meblami. O ile dopasowanie nowoczesnego designu tapety, np. dużych wzorów geometrycznych do rzeźbionych mebli stylowych może wydawać się pomysłem ciekawym i ekstrawaganckim, o tyle aranżacja taka stwarza ryzyko powstania wrażenia niekonsekwencji lub też braku zdecydowania w określeniu stylu wnętrza. I odwrotnie – nowoczesne umeblowanie skomponowane z tapetą o wzorze kwiatów polnych sprawi, że spójność aranżacji zostanie zaburzona, co w odbiorze może wyzwolić poczucie estetycznego przytłoczenia.

Warto także podkreślić, że atrakcyjny efekt wizualny wnętrza można uzyskać komponując pasy ciemnej tapety z jasnym tłem ścian.

Ciekawą koncepcją jest także zastosowanie na jednej z powierzchni ścian fototapety. Ale uwaga! Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale jedynie w przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni. Z kolei w niewielkich pomieszczeniach zdecydowanie lepszym pomysłem będzie naklejenie fototapety na fragmencie ściany. Położenie fototapety od góry do dołu sprawi, że niewielkie pomieszczenie zyska na wysokości – szczególnie, gdy zdecydujemy się na wzory prezentujące elementy pionowe. Oryginalnym rozwiązaniem jest także naklejenie tapety poziomo, umieszczając bryt na przykład w połowie wysokości ściany. Trzeba jednak pamiętać, że przy takiej aranżacji tapeta powinna komponować się kolorystycznie z resztą wystroju wnętrza.

Dobrze przemyślane zestawienie wszystkich elementów dekoracyjnych w wystroju wnętrz daje gwarancję uzyskania spektakularnego efektu.

 


Fototapeta Niebieska mozaika >

Czytaj także:
16.10.2019

Obraz, grafika czy plakat?

O sztuce w dekoracjach ściennych.

09.10.2019

Nowy trend!

Produkcja na indywidualne zamówienie wypiera produkcję masową.

03.09.2019

Zostań kreatorem wielkiego formatu!

Czyli o tym, jak przygotować zdjęcie do druku wielkoformatowego.