/ Dla klienta / Instrukcje montażu

Instrukcje montażu

 

INSTRUKCJA MONTAŻU TAPET I FOTOTAPET

   PRZYGOTOWANIE ŚCIANY
   Aby przykleić fototapetę na ścianę musi być ona czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana m.in.: 

 

ŚCIANA ŚWIEŻA

Pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. 2 godziny przed aplikacją.

 

ŚCIANA POKRYTA FARBĄ

Należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby
(np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć
przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.

 

ŚCIANA POKRYTA TAPETĄ

Należy usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

 

   PRZYGOTOWANIE FOTOTAPETY
   Przed przystąpieniem do klejenia należy bezwzględnie sprawdzić stan fototapety. W celu oceny stanu tapety i jej zgodności z oczekiwaniami najlepiej rozłożyć obok siebie na suchej i czystej powierzchni
   wszystkie jej bryty - nadrukiem do góry.
   Jeżeli tapeta składa się z kilku brytów należy sprawdzić czy zgadza się wzór, oraz czy nie różni się kolorystyka lub gramatura poszczególnych fragmentów na łączeniach.

 

   KLEJENIE TAPET FLIZELINOWYCH I WINYLOWYCH

 1. Proces nakładania tapety należy zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu (można to zrobić delikatnie używając ołówka).
 3. Należy równomiernie nałożyć cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej
  na powierzchnie nieznacznie większą, niż nakładany bryt (część) tapety.
 4. Nakładać przycięte suche bryty tapety na pomalowaną klejem ścianę.
 5. Pasy tapety należy kłaść od góry ściany, przykładając do niej górną krawędź brytu w ten sposób, aby pozostała jego część swobodnie się rozwinęła w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
 6. Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka lub miękkiej rakli. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet
  z fakturą.
 7. Usunąć pęcherzyki powietrza oraz nadmiar kleju za pomocą wałka lub miękkiej rakli.
 8. Usunąć plamy kleju z powierzchni tapety lekko wilgotną i czysta gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.
 9. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów. 

 

 

   KLEJENIE TAPET SAMOPRZYLEPNYCH ECOSTICK

 1. Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu.
 3. Powierzchnia, na którą naklejana jest folia musi być oczyszczona z kurzu, smarów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na adhezję kleju. Świeżo lakierowane lub malowane powierzchnie powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 4 tygodnie (sezonowanie ściany). Na skutek stosowania różnorakich lakierów i farb na ścianach, przed aplikacją naklejki należy przeprowadzić test, przed ostatecznym naklejeniem folii, który stwierdzi czy folia się sprawdzi.
 4. Przed naklejeniem folii należy sprawdzić, czy pomiędzy tapetą, a podłożem nie zachodzą reakcje chemiczne. Należy pamiętać, że źle przygotowana powierzchnia może spowodować niemożność poprawy umiejscowienia naklejki, np. pył i inne nieczystości ze ściany osłabiają klej na folii, a klej może oderwać farbę.
 5. Wydruk należy naklejać od góry do dołu.
 6. Montaż fototapety powinno się wykonywać krok po kroku, odklejając sukcesywnie podkład naklejki.
 7. Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą miękkiej rakli.
 8. W razie potrzeby należy delikatnie i powoli odkleić wydruk i nakleić go ponownie.
 9. Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów jeśli jest taka potrzeba.

 

 

   UWAGI

 • Pomimo tego, że fototapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z każdym brytem delikatnie, aby go nie rozerwać.
 • Każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
 • Na styku brytów nie da się w 100% wyeliminować efektu łączenia. Pomóc może odpowiednie przygotowanie projektu i dobranie grafiki.
 • Zaleca się, aby na nowo postawionej ścianie przez miesiąc nic nie naklejać, tzw. sezonowanie ściany. Upewnijmy się, że farba, którą pomalowana
  jest ściana nie zmniejsza siły klejenia (szczególnie farby lateksowe, teflonowe).
 • Można krawędź tapety “przeciągać” markerem w odpowiednim kolorze dopasowanym do grafiki, aby łączenie brytów było mniej widoczne.
 • Aby miejsce łączenia brytów było mniej widoczne, należy docisnąć je gumowym wałkiem.
 • W trakcie tapetowania oraz do czasu wyschnięcia tapet (kilka dni) należy bezwzględnie unikać przewiewów i intensywnego wietrzenia
  pomieszczenia. Nie należy tapetować w trakcie letnich upałów, a zimą intensywnie ogrzewać tapetowane pomieszczenie. Nie należy używać żadnych
  dodatkowych urządzeń (grzewczych, nawiewowych itp) przyspieszających wysychanie. Powodują (podobnie jak zbyt niska wilgotność powietrza
  w pomieszczeniu), zbyt szybkie wysychanie tapet na ścianie, a w konsekwencji powstawanie szczelin pomiędzy pasami.
 • W przypadku produktów samoprzylepnych należy bezwzględnie pamiętać, że każda ściana, na której aplikujemy produkty wymaga indywidualnego
  podejścia. Oznacza to, że produkt który dobrze sprawdził się w jednym miejscu, w innym może się nie nadawać. Każda ściana jest inna (ze względu
  na różnorodność wykorzystywanych materiałów i technik budowlanych) i bezwzględnie należy wykonać test materiału na danej powierzchni.